Rólunk
Kecskeméten, a hírös városban, az Alföld szívében
a Benkó Zoltán Szabadidőközpont számos sportolási és szabadidős tevékenységet biztosít látogatói számára.
Itt működik a Hírös-Kecskemét Vízi Sportegyesület, ahol kajak-kenu, valamint sárkányhajó edzéseken lehet élvezni a friss levegőt, a természet szépségét és a jó társaságot.
A kitartóak pedig versenyeken is megmutathatják erejüket.
Nyílt napokon, csapatépítő rendezvényeken és táborainkban te is kipróbálhatod milyen érzés a vízen suhanni.
A vezetői csapat
Kutasné Balla Erika
Elnök
Rózsahegyi Zoltán
Alelnök, sárkányhajós csapatkapitány
Chladek Kálmán
Szakmai vezető, edző
Rendszeresen veszünk részt magyar és nemzetközi versenyeken, számtalan érmes kajakozónk, sárkányhajósunk van.
Minden évben színesítjük Kecskemét város önkormányzati szervezésű rendezvényeit, mint például a Csiperó fesztivált, ahol több száz gyermekkel sárkányhajóztunk, valamint Majálison egész napon át tartó evezési lehetőséget biztosítottunk.
Kecskeméti és környékbeli cégeknek szervezünk csapatépítő programokat és versenyeket, valamint a kecskeméti és környékbeli iskolák sportnapjait egészítjük ki sárkányhajó evezéssel.
Kecskemét és vonzáskörzetében élő gyerekeknek biztosítunk minden nyáron 4 héten keresztül kajak-kenu táborozási lehetőséget.
A jövőben folytatjuk a korábban már ismert programok szervezését, valamint eszközparkunk (kajak/kenu hajók, lapátok) bővítését tervezzük, többek között utánpótlás nevelésére, felnőtt korosztály szabadidős tevékenységének kiegészítésére, egészségmegőrző programok szervezésére.
Célunk az olimpiai sportág szélesebb körben történő megismertetése és a növekvő helyi igények kiszolgálása.
Hírös-Kecskemét Vízi Sportegyesület története
Csak a masters kajak-kenusok öregjei emlékezhetnek arra, hogy 1980-ban Kecskeméten kajak-kenu Úttörő Olimpiát szervezett a Magyar Kajak-Kenu Szövetség a pár évvel korábban kialakított víztározó tavon, a mai Benkó Zoltán Szabadidő Központban.
Az akkori versenyzők mosolyogva nosztalgiáznak, hogy az ezer méteres pálya célvonala után erősen kellett fékezni a befutó hajóknak, mert könnyen nekifuthattak volna a magas partvonalnak, tehát egy kicsit rövidnek bizonyult a pálya.
Nem tudjuk, hogy a rövid befutó szakasz miatt vagy sem, de mindenesetre akkor még nem tudott meggyökerezni ez a szép és igen sikeres sportág a Duna-Tisza közi homokhátságon. Kereken 30 évet kellett várni a kecskemétieknek, amikor két bajai magánszemély, Hoffman Mónika, egykori bajai evezős és Huszár Sándor volt bajai kenus megalapították a Kecskeméti Vízisport Klubot 2010-ben.
A kajak-kenu mellett sárkányhajó edzéseket is tartottak.
A helyszín természetesen a Benkó Zoltán Szabadidő Központ volt és a mai napig is ez, hiszen nincs más evezhető vízfelület Kecskeméten.
Az első kecskeméti kajak-kenu edző Szabó Gergő volt, aki korábban az MTK-ban kajakozott.
2012-től az edzéseket Hoffman Mónika és Huszár Sándor tartotta, majd szerződtették Chladek Kálmánt Szolnokról, aki eredményes kajakos volt Szolnokon és több évig vezette a Szolnoki Sportiskolát.
Chladek Kálmán jelenleg is az egyesület vezetőedzője, sőt alelnöke is egyben.
Kálmán bácsitól megtanulták a gyerekek, hogy „ez nem elméleti sportág”, „a befektetett munka mindig megtérül”, „a fájdalom a barátom”, valamint „azért kell a téli alapozás, hogy erősek legyünk a kajakozáshoz”.
Így szép lassan hozzászoktak a kecskeméti gyerkőcök a téli kemény kondiedzésekhez, úszó- és futóedzésekhez, az edzőtáborokhoz. Télen a hegyekbe mentek futótáborba, tavasszal és nyáron Szolnokra és Szarvasra vitte Kálmán bácsi a fiatalokat evezős edzőtáborba.
Erőnlétben gyorsan utolérték a versenytársakat a kecskeméti kajak-kenu-sárkányhajó sportolók.
2014-ben a bajai alapítók megszüntették a Kecskeméti Vízisport Egyesület tevékenységét Kecskeméten.
Elvitték konténerházukat és a hajóparkjukat. A kecskeméti kajak-kenu-sárkányhajó közösség gazdátlanná vált.
2014. októberében a KESI (Kecskeméti Sportiskola) évnyitóján, mint új szakosztályt köszöntötték a kajak-kenu utánpótlás sportolókat.
A KESI honlapon is feltüntették a kajak-kenu szakosztályt.
2015. februárjában derült fény arra, hogy a jogi kapcsolat a KESI-vel nem jött létre.
A sportolók és szüleik ismét magukra maradtak.
A felnőtt sportolók és a versenyző gyerekek szüleinek egy lelkes csoportja ezt követően úgy döntött, hogy nem hagyja veszni az eddig befektetett munkát, az elért eredményeket, és példaértékű összefogással hajótárolót és öltözőt építettek, valamint magán beruházásból hajókat vásároltak. Ezt a munkát Lisku Róbert vezette, koordinálta, nagy segítséget nyújtott neki Rózsahegyi Zoltán.
A 2015-ös versenyszezonban a versenyekre való utazások és a közösségi programok szervezését Daróczi Marcsi vállalta fel. A nyári napközis táborokat valamint a helyi vállalatok sárkányhajó versenyét egyesületünk azóta is rendeszeresen megtartja.
Főleg a tudatos szakmai munkának, de kis részben a sok viszontagság és a szegényes körülmények miatti dacnak is köszönhetően, 2015-ben egyesületünk már felkapaszkodott az országos rangsor középmezőnyébe, kiemelkedő eredmények születtek.
Nemzetközi versenyen is képviselték néhányan egyesületünket.
Egyesületünk eredményeiről Kovács Tamás írt cikkeket éveken keresztül a helyi online sportportál számára. (A versenyeredményeket lásd a „Büszkeségeink” rovatban.)
Három egymást követő év márciusában utaztunk, ahol a Kotori-öbölben melegvízi edzőtáborban vettek részt sportolóink.
A futó és melegvízi edzőtáborokat Kovács Edina és férje, Kovács Tamás szervezték.
Életképek 2015-ből Daróczi Zoltántól:
A versenyeredmények erős ösztönzést adtak arra, hogy önálló egyesületet alapítsunk.
Kiss Zoltán elnök vezetésével 2016. áprilisában megalakult a Hírös-Kecskemét Vízi Sportegyesület.
Alapító tagok:
- Rózsahegyi Zoltán
- Szundi István
- Szeverényi Ádám
- Lövei Zsolt
- Csendesné Jutka
- Venczel Tamás
- Prohászka Nándor
- Chladek Kálmán
- Szamosi Zsolt
- Kovács Tamás
- Kovácsné Edina
- Gubányi Ottó
- Daróczi Zoltán
- Lisku Róbert
Az egyesület elnöksége:
- Kiss Zoltán elnök
- Daróczi Marcsi – kajakos részről
- Rózsahegyi Zoltán – sárkányos részről
Az új egyesület 2016. április 8. napra visszamenőleges hatállyal, 2016. április 18. napon jogerősen létrejött.
Az MKKSZ 2016. április 27. napon tagjai sorába választotta az Egyesületünket, ezzel elhárultak a versenyzők igazolásával és versenyeztetésével kapcsolatos akadályok is.
Egy újabb mérföldkő egyesületünk életében, hogy 2019-re elkészült új öltözők, hideg-meleg vízzel, fűtéssel, edzői szobával – ezidáig sem víz, sem fűtés nem volt az öltözőben.
A beruházás a Magyar Kajak-Kenu Szövetség és a kecskeméti önkormányzat támogatásával valósult meg.
2020-ban Kutasné Balla Erika vette át egyesület vezetési feladatait.
Rózsahegyi Zoltán alelnökkel közös munka eredményeként 2021-ben a stég és hajótároló épület felújítása történt meg.
Tagjaink versenyeredményei példaként szolgálnak egyesületünk fiatal versenyzői számára, hogy Kecskemétről szorgalommal, kitartással és alázatos munkával országos bajnokságokat,
nemzetközi versenyeket lehet megnyerni, valamint a felnőtt élmezőnybe is el lehet jutni.
Kajak-kenu
Sárkányhajó